Školsko sportsko društvo

"TRI DANA BEZ EKRANA"

06.11.2023
Slika

S ponosom vas želimo obavijestiti da je školski sportski kamp za učenike osnovnih škola s Općine Banovići, održan u SRC Ajdinovići, uspješno realizovan.
Kao organizatori ovog kampa - škole plivanja i sporta, bili smo svjedoci odličnih dostignuća i predanosti učenika i njihovih nastavnika. Ukupno 53 učenika učestvovalo je u Školi sporta i plivanja, te smo zadovoljni njihovim trudom i ponašanjem tokom kampa. S obzirom na potrebu za promocijom sportske edukacije i zdravog načina života, ovakvi programi su od velike važnosti.
Želimo istaći jedan važan aspekt ovog kampa. Tokom ovih intenzivnih tri dana, odlučili smo se na oduzimanje mobilnih telefona učenicima, pruživši im priliku da iskuse kamp bez konstantnog povezivanja putem ekrana.
Ova odluka je dovela do primjetne pozitivne promjene u ponašanju djece. Tokom kampa, učenici su se više družili, smijali, razgovarali i bili puno fizički aktivniji nego obično. Njihova pažnja bila je usmjerena na sportske aktivnosti, učenje, i međusobnu interakciju.
Kroz ovaj eksperiment shvatili smo koliko je važno povremeno, odvojiti se od mobitela kako bi se povezali s prirodom i međusobno.
U budućnosti, odlučili smo da će ovo postati praksa na našim kampovima, kako bi podržali zdraviju ravnotežu između tehnologije i stvarnih iskustava.
Pozivamo sve da razmisle o svojoj upotrebi mobitela i pridruže nam se u smanjenju vremena provedenog pred ekranima. Samo zajedno možemo stvoriti pozitivne promjene i potaknuti zdraviji način života.